Повернення музейного «скарбу»

20 липня завдяки кандидату історичних наук, доценту кафедри історії України і методики викладання історії Олегу Єгрешію, до Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського у м. Коломиї через 70 років повернулась книга 1784 року видання «Діяння Апостолів». Її, як і сотні інших видань, після ідеологічних чисток у 1950-х рр., вважали назавжди втраченою.

Справа у тому, що після Другої світової війни радянська репресивно-каральна машина знищувала не тільки «ворогів народу»,а і всі його історичні, культурні та релігійні пам’ятки, що не відповідали ідеологічним догмам московських зайд. Коломийський музей «Гуцульщина» не був винятком і на його подвір’ї окупанти спалили тисячі екземплярів унікальних книжкових видань. Проте більшу частину вилученого бібліотечного та архівного фонду, енкавеесівці вивезли на паперову фабрику у с. Дятьківці і перемололи. І все таки, завдяки відважним та свідомим селянам, а також робітникам папірні, вдалося врятувати від знищення деякі книжки та документи. Серед них було і «Діяння Апостолів», яке опинилось у надійних руках підпільного греко-католицького священника Ярослава Сірецького, який після заборони діяльності церкви, працював учителем школи у с. Дятьківці Коломийського району. Згодом отця, як і багатьох інших священників, у 1957 р. було арештовано та етаповано у мордовські табори. Повернувшись додому у 1964 р., священник залишився вірним своїй церкві. По смерті отця, частиною бібліотеки заопікувався двоюрідний брат Володимир Сірецький. Знаючи зацікавлення Олега Єгрешія історією діяльності греко-католицької церкви після львівського псевдособору, передав «Діяння Апостолів» науковцю. Таким чином, сьогодні, майже через 70 років, книжка з музейною печаткою, знову повернулася додому.