18 травня, в День вишиванки, науковці Коломийського інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника і Навчально-наукового інституту права Українського державного університету імені Михайла Драгоманова провели круглий стіл «Вишивана доля України: разом до Перемоги!» Такий захід відбувся вдруге, об’єднавши студентів, науковців, музейних працівників з м. Києва та м. Коломиї.
Організаторами заходу виступили кафедра філології Коломийського навчально-наукового інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кафедра теорії та історія держави і права, кафедра правознавства та галузевих юридичних дисциплін Навчально-наукового інституту права Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського. Модераторки заходу – доцентка кафедри філології Коломийського інституту Галина Волощук і доцентка кафедри правознавства та галузевих юридичних дисциплін Навчально-наукового інституту права Українського державного університету імені Михайла Драгоманова Наталія Деркачова.
На початку заходу учасників круглого столу привітали директор Коломийського інституту Юрій Плекан, голова студентського парламенту Навчально-наукового інституту права Українського державного університету імені Михайла Драгоманова Аліна Гоцуляк і голова сенату Коломийського навчально-наукового інституту Вікторія Бойко. Студенти університету Драгоманова підготували цікаву презентацію «Вишиванка як унікальний код твого краю», розповівши про унікальність вишиванок кожного регіону, які відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом.
Студентка з Житомирщини Леся Рудницька подарувала присутнім давню весільну пісню (бабуся навчила онучку співати давніх житомирських пісень).
Про важливу роль однієї людини в історії нації розмірковував завідувач кафедри філології Коломийського навчально-наукового інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кандидат філологічних наук, письменник і журналіст Микола Васильчук. На факти згуртування окремих людей у націю він подивився крізь образ сорочки з фольклорної коломийки («Коломийка, коломийка, та й коломийочка, / Кістки бис і розсипали, якби не сорочка»). Отією «сорочкою» для нас нині є наші мова, історія, народна творчість, література, книговидання. А як приклад того, що навіть одна людина може зробити багато для цілої нації , він навів історію з виданням першого універсального енциклопедичного видання – «Українська Загальна Енциклопедія. Книга знання в трьох томах» (Львів, Станиславів, Коломия, 1930–1935).
Цей проєкт, зазначив дослідник Микола Васильчук, постав передусім завдячуючи ініціаторові ідеї – Василеві Микитичуку, який зумів згуртувати людей довкола суспільно значимої справи.
Доцент кафедри філології, кандидат філологічних наук Ольга Русакова наголосила на важливості знання сьогодні власне історії української мови. Вивчення історії української мови є обов’язковим компонентом національного виховання як учнів, так і студентів, зазначила науковиця Ольга Русакова.
Заступник генерального директора з наукової роботи Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського Ірина Федів розповіла про шеститисячну колекцію найтиповіших автентичних зразків вишивок, яка зберігається у фондах музею.
Дослідниця Галина Волощук заглибила присутніх у світ вишивки відомої української мисткині Ганни Вінтоняк, продемонструвавши зразки її колекції костюмів, що засвідчують найважливіші здобутки Ганни Вінтоняк в галузі декоративно-ужиткового мистецтва.
Варто сказати, що захід розпочався із загальнонаціональної хвилини мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії рф проти України. Також модераторка Наталія Деркачова зазначила, що кияни у День вишиванки у вишиванках беруть участь у круглому столі, незважаючи на нічні обстріли м. Києва ворогом.