Доцентка кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Наталія Сабат взяла участь у XXXVІ форумі педагогів «Pedagogika i edukacja w antropocenie» (Педагогіка і освіта в антропоцені), який проходив у м. Вроцлаві (Республіка Польща) 25–26 листопада 2024 р.
Метою форуму було обговорення ролі педагогіки й освіти у вирішенні глобальних кліматичних та екологічних проблем.
Присутні на форумі обговорювали питання розвитку людства та його взаємовідносин з природними екосистемами планети, причин їх деградації в умовах антропоцену, а також сучасних можливостей і шляхів підвищення стійкості та адаптивності різних природних комплексів до глобальних змін довкілля, зумовлених діяльністю людини.
Жваву дискусію учасників викликали наступні запитання: як педагогіка бореться з балансуванням між соціальними та гуманітарними науками? Чи готова вона використовувати наукові ресурси, які вони надають? Чи потрібна освіта в часи антропоцену? Як модифікувати старі та як спроєктувати нові педагогічні галузі в епоху полікризи? З якими проблемами стикається сучасна проекологічна освіта? Яка роль етики в сучасному світі? Що сьогодні потрібно педагогіці та освіті? Яка роль сучасної педагогіки та освіти у формуванні цінностей? Які виклики ставить перед освітою кліматична криза та якою має бути освіта майбутнього? Які з теорій, концепцій, тем, проєктів, ниток, імпульсів, розпочатих у горнилі того, що називається антропоценом, сьогодні втілюються в соціальних практиках освітнього характеру, а що залишається поза ними і чому? Як формальна та неформальна освіта борються з проблемою зміни клімату та стагнації? Чи освіта дає реальні знання? Чи враховується в програмах, навчальних підручниках прокліматична відповідальність? Наскільки зелена освіта розвиває екологічну й соціальну відповідальність, а також уможливлює реальну зміну суспільних установок і практик на проекологічні? А також – яка роль освіти у формуванні соціальної стійкості як однієї з умов життя в антропоцені?
Під час конференції працював інформаційний стенд діяльності Plemienia Odry разом зі збором підписів на підтримку комітету законодавчої ініціативи про визнання юридичною особою річки Одра.
Учасники форуму також ознайомилися з виставкою робіт Юстини Куліковської і виставкою «Храм казки».
Участь у науковому форумі Наталія Сабат взяла в межах Стипендіальної програми Уряду Республіки Польща для молодих науковців, яку вона реалізує у Вроцлавському університеті.