30 грудня 2024 р. у рамках проєкту «Stefanyk Open Day» на факультеті історії, політології і міжнародних відносин для 15 вихованців гуртка «Бойківщинознавство» (керівник гуртка – Оксана Дзудзило) Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, що діє на базі Спаського ліцею Спаської територіальної громади Калуського району, відбулося інтерактивне заняття доцента кафедри історії України і методики викладання історії Андрія Королька на тему «Усні джерела, ономастика, топоніміка і антропоніміка – складові вивчення рідного краю».
На початку зустрічі Андрій Королько провів екскурсію по Факультету історії, політології і міжнародних відносин. На різних локаціях структурного підрозділу – у фойє факультету, музейно-виставковому просторі в рамках проєкту «Історія в артефактах: сьогодення російсько-української війни», музеї кафедри історії України, кабінеті історії українського війська школярі почули змістовну і пізнавальну інформацію про історію факультету, наукові здобутки та досягнення, про студентів, які воюють і, на жаль, загинули у сучасній російсько-українській війні. Також відбулася зустріч вихованців гуртка «Бойківщинознавство» Івано-Франківського ОДЦТКУМ з деканом факультетом історії, політології і міжнародних відносин Ігорем Гураком та завідувачем кафедри історії України і методика викладання історії Ігорем Райківським.
Перед початком пізнавального заняття доценти кафедри історії України і методики викладання історії Богдан Паска та кафедри міжнародних відносин Петро Гаврилишин презентували освітні програми Факультету. Вихованці гуртка мали можливість дізнатися про досягнення, напрямки та перспективи розвитку, умови організації навчально-виховного процесу, міжнародну діяльність Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Значну увагу викладачі приділили професійним навичкам, які отримають майбутні студенти і ким зможуть працювати. Потенційні абітурієнти отримали корисну інформацію стосовно особливостей навчання та можливостей подальшого працевлаштування студентів та випускників спеціальностей Факультету.
Запропоноване інтерактивне заняття мало на меті краще пізнати маловідомі сторінки дослідження широкого світу малої Батьківщини. Андрій Королько розповів про важливість складових усної народної творчості (перекази, легенди, бувальщини, прислів’я, дотепи та ін.) у вивченні історії рідного краю та навів характерні риси фольклору; виокремив значимість історичної ономастики як дисципліни, яка вивчає власні імена та на окремих прикладах показав її співвідношення з географією, етнографією і соціологією. Вихованці гуртка були неабияк зацікавлені від отриманої інформації про складові історичної топоніміки і мікротопоніміки як спеціальних дисциплін, які фокусують увагу на дослідженні назв рідної місцевості, та історичної антропоніміки, що вивчає інформацію, яку може нести ім’я (характеристика людських якостей, зв’язок осіб з батьком, родом, сім’єю, інформацію про національність, рід занять, походження з якої-небудь місцевості, стану, касти). На занятті на прикладі архівних матеріалів (інвентарних описів списку жителів сіл краю кінця ХVІІІ – початку ХІХ ст. та церковнослов’янських метрик кінця ХІХ – першої третини ХХ ст.) вихованці гуртка вивчали прізвища, імена, прізвиська та їх походження. Діти дійшли висновку, що джерелом виникнення прізвища могли стати їхній рід занять, соціальне становище, національність і навіть прізвисько, яке давав місцевий люд. На занятті цитували твори Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, Ліни Костенко (історичний роман у віршах «Берестечко»), в яких зафіксовано різноманітний і вишуканий антропонімічний матеріал України.
Велику вдячність за організацію зустрічі висловлюємо керівнику Івано-Франківського ОДЦТКУМ Косилу Михайлу Юрійовичу та керівниці гуртка «Бойківщинознавство» Дзудзило Оксані Володимирівні.