Лекція «Греко-католицьке духовенство в українському національному русі Галичини ХІХ – початку ХХІ ст.» у рамках проєкту «Мова обіймає»

У рамках спільного волонтерського проєкту викладачів і студентів Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника «Мова обіймає» (для всіх охочих з метою поглиблення знань з української мови та історії України, зокрема переселенців зі сходу і півдня України, що стали районами бойових дій) кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України і методики викладання історії Олег Ігорович Єгрешій для переселенців зі східних областей України та усіх зацікавлених осіб 16 травня 2022 р. прочитав онлайн-лекцію на тему «Греко-католицьке духовенство в українському національному русі Галичини ХІХ – початку ХХІ ст.». Доповідач розкрив роль греко-католицького духівництва в збереженні національної ідентичності, висвітлив діяльність «Руської Трійці», Головної Руської Ради, торкнувся діяльності духовенства в умовах ЗУНР, в якості польових духівників Українських січових стрільців та УГА. О.І. Єгрешій підкреслив вагому роль митрополита ГКЦ Андрея Шептицького в плеканні української культури ХХ ст., розкрив подвижницьку діяльність підпільного греко-католицького духовенства після Львівського псевдособору 1946 р., акцентував на ролі священиків УГКЦ у боротьбі за національну незалежність 1991 р. і становленні української держави. Олег Єгрешій підкреслив, що і в сучасну добу (у час Революції Гідності (2013–2014 рр.)) і у ході сучасної російсько-української війни греко-католицьке духівництво відіграє поважну роль, не залишаючись осторонь націотворчих і державотворчих процесів.