Відзначення Всеукраїнського Дня краєзнавства

28 травня 2022 р. в Івано-Франківському обласному державному центрі туризму і краєзнавства учнівської молоді з нагоди Всеукраїнського Дня краєзнавства відбувся Пленум правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, на якому був присутній викладач кафедри історії України і методики викладання історії Андрій Королько. Модератором заходу виступили голова ІФОО НСКУ, Почесний краєзнавець України Михайло Косило та декан Факультету туризму Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Володимир Великочий.

Учасники Пленуму прийняли до когорти членів НСКУ доктора історичних наук, професора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Степана Борчука.

Спілчани обговорили актуальні питання розвитку краєзнавчого руху на Івано-Франківщині, подали кандидатури дослідників краю на здобуття Всеукраїнської премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України та обласної краєзнавчої премії імені Володимира Полєка Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Так, Андрія Королька як керівника авторського колективу та головного редактора науково-популярного історико-краєзнавчого видання «Уклін Вам, Задубрівці» (Чернівці : ДрукАрт, 2020. – 760 с.) спільно з автором ідеї цієї книги Василем Гладієм та співавтором книги доктором історичних наук, професором Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Василем Марчуком представлено на здобуття Всеукраїнської премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України. Нагадаємо, що ця книга минулого року була тричі презентована: 14 вересня у м. Києві в Інституті історії України НАН України за участі членів Президії Національної спілки краєзнавців України (https://kiu.pnu.edu.ua/2021/09/15/презентація-унікального-історико-кр/), 24 червня в Івано-Франківській обласній універсальний наукові бібліотеці імені Івана Франка (https://kiu.pnu.edu.ua/2021/06/24/презентація-цікавого-історико-краєз-3/) та 27 травня у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника з нагоди Всеукраїнського Дня краєзнавства (https://kiu.pnu.edu.ua/2021/05/27/до-всеукраїнського-дня-краєзнавства/).

Також на Пленумі нагородили колег за вагомий внесок у справу вивчення, дослідження і популяризації історико-культурних та природних багатств рідного краю. Зокрема, Андрія Королька головою Національної спілки краєзнавців України Олександром Реєнтом нагороджено почесною грамотою за вагомі досягнення у галузі краєзнавства, дослідження й збереження пам’яток матеріальної та духовної культури України.

Вперше іменними медалями Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України були відзначені досягнення відомих краєзнавців: Василя Харитона Медаллю Петра Арсенича за дослідження національно-визвольної боротьби, фольклорно-етнографічних пам’яток Прикарпаття, історії галицьких родин, музейної діяльності; Юрія Угорчака – Медаллю Богдана Гавриліва за популяризацію історії Прикарпаття, діяльності організації НСКУ, видання краєзнавчих досліджень; Володимира Устинського – Медаллю Михайла Головатого за дослідження історичних, архітектурних та природоохоронних пам’яток Івано-Франківщини (урбаністика).

Відомий краєзнавець, колекціонер старих листівок Валерій Ковтун презентував нове видання «Коломия в новітній історії України: науковці освітньої галузі».

В останній частині краєзнавчого зібрання на фасаді будівлі Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді відкрито меморіальні таблиці спілчанам, Почесним громадянам Івано-Франківська, дослідникам-краєзнавцям, педагогам, етнографам Петру Арсеничу (1934–2017), Богдану Гавриліву (1943–2020), Лук’яну Вардзаруку (1930–2015) та Володимиру Войцюку (1930–2010) (скульптор Володимир Довбенюк), які тривалий час працювали в ІФОДЦТКУМ.

Викладачі кафедри історії України і методики викладання історії та студенти щиро вітають дослідників минувшини краю з професійним святом та зичать реалізації проєктів щодо написання нових історій малих батьківщин.