Захист дипломних робіт за другим (магістерським) рівнем вищої освіти освітньо-професійної програми «Середня освіта (Історія)»

    Ось і настала пора чергового випуску магістрів спеціальності «Середня освіта (Історія)». Цьогоріч захист дипломних (магістерських) робіт для випускників цієї спеціальності відбувся 16 і 17 грудня на денній формі навчання (13 студентів-випускників) та 18 і 19 грудня 2024 р. – на заочній (19 студентів). До складу Екзаменаційної комісії згідно наказу ректора увійшли І.Я. Райківський (як голова, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України і методики викладання історії), члени ЕК О.С. Жерноклеєв (доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії) та О.І. Єгрешій (кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України і методики викладання історії) та секретар Б.В. Паска (кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України і методики викладання історії). Засідання ЕК відбувалося в 618 аудиторії Гуманітарного корпусу, з використанням мультимедійних презентацій кожним студентом. Як правило, на захисті були присутні наукові керівники і рецензенти, які давали фаховий аналіз дипломним роботам.

    Тематика дипломних робіт була досить широка, охоплювала питання методики навчання історії, а також як переважно історії України, так і всесвітньої історії різних періодів та проблематики (культурно-освітнє, політичне, духовне та соціально-економічне життя, усна історія, біографістика, етнологія тощо). Як правило, відповіді випускників магістратури були змістовними, фаховими, засвідчували глибоке опрацювання першоджерел і знання з досліджуваної проблематики. Особливість цьогорічної тематики – значна кількість тем з історії національно-визвольного руху в Україні ХХ ст., діяльності Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, зокрема про подружжя Катерини Зарицької і Михайла Сороки в українському націоналістичному підпіллі, життєпис головного командира УПА Василя Кука та ін.; про дисидентський рух (українських шістдесятників, постать В’ячеслава Чорновола тощо); з релігійної тематики (про адміністративну структуру та юридичний статус УГКЦ, жіночі монаші згромадження УГКЦ, діяльність Софрона Мудрого, Любомира Гузара) та ін.

    Особливо хотілося б виділити наукову новизну тем з новітньої історії України, включаючи сучасну російсько-українську війну («Формування громадянської компетентності засобом вивчення історії 12-ої бригади спеціального призначення «Азов», «Герої російсько-української війни 2014–2023 рр. з Надвірнянщини» та ін.). Характерно, що студенти і викладачі нерідко задавали питання випускникам, що доповідали про результати своїх досліджень. Значний інтерес комісії, як і всіх присутніх на захисті, враховуючи специфіку спеціальності «Середня освіта (Історія)», викликали теми, безпосередньо присвячені методиці навчання історії. Серед подібних тем варто виділити наступні: «Формування громадянської компетентності учнів засобом вивчення життя та діяльності гетьмана Пилипа Орлика», «Соціальні та економічні аспекти всесвітньої історії на уроках в 9 класі ЗЗСО», «Традиційна культура гуцульсько-покутського пограниччя як складова етнографічно-краєзнавчої роботи в школі» тощо.

    Частина цьогорічних вступників уже працює в закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО), позашкільній освіті, тож апробували результати своїх досліджень на практиці, зокрема під час проведення уроків і виховних заходів зі школярами. Позитивно, що кращі роботи пройшли апробацію на міжнародних, всеукраїнських і регіональних конференціях, у публікаціях, наприклад, в Іванни Палійчук – у п’яти, одна з них – у фаховому виданні категорії Б, у Віталія Фурдиги та Романа Остащука – в трьох та багато ін. Четверо студентів денної форми навчання (Данилюк Каміла, Остащук Роман, Палійчук Іванна, Фурдига Віталій) та двоє – заочної (Глушкевич Діана і Павлюк Діана) – отримають дипломи з відзнакою.

    Дорогі наші випускники! Бажаємо Вам завжди впевнено і сміливо відстоювати свої думки, ідеї та мрії! Ви продемонстрували свої знання, вміння та готовність до професійного життя. Пам’ятайте слова видатної української поетеси Ліни Костенко: «І кожен фініш – це, по суті, старт». Не зупиняйтесь на досягнутому! Ставте перед собою нові цілі, відкривайте нові горизонти та можливості! Завжди раді бачити Вас у рідній альма-матер, сподіваємося на співпрацю з Вами уже в новій якості – як вчителями, вихователями, керівниками гуртків і т. п. Хай Ваші імена будуть вписані в рубрику на сайті нашої кафедри, факультету: «Наша гордість – наші випускники».