Участь доцента Степана Кобути у роботі конференції «Політика пам’яті в Україні щодо радянських репресій у західних областях (1939–1953 рр.)»

16 жовтня 2020 р. доцент кафедри історії України і методики викладання історії Степан Кобута взяв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Політика пам’яті в Україні щодо радянських репресій у західних областях (1939–1953 рр.): досвід і шляхи удосконалення», проведена за допомогою сервісу організації конференцій Zoom. Організаторами цього заходу виступили науковці Дрогобицького педагогічного університету. До співорганізації долучилися Володимир Качмар (м. Львів), Юрій Каганов (м. Запоріжжя), Ярослав Ярош (м. Луцьк), Олексій Сухий (м. Львів), Оксана Каліщук (м. Луцьк).

Робота конференції тривала в режимі пленарного та секційних засідань. З доповідями на пленарному засіданні виступили: професор Микола Литвин (м. Львів) («Західноукраїнська соціогуманітаристика в умовах сталінського тоталітаризму: просопографічний та комеморативний аспекти»); професор Василь Футала (м. Дрогобич) («Навчально-історична література про політику пам’яті в Україні щодо радянських репресій на західноукраїнських землях (1939 – 1953)»); доцент Олександр Ситник (м. Мелітополь) («Ідеологічний аспект формування радянського репресивного апарату: в контексті осмислення витоків сучасної російсько-української війни»); професор Володимир Сергійчук (м. Київ) («Голодомор 1932 – 1933 років: геноцидна спрямованість, спроба підрахунку втрат»); професор Оксана Каліщук (м. Луцьк) («Травматична історія та її (не)пам’ятання: досвід трагедії Луцької в’язниці»); професор Людмила Стрільчук (м. Луцьк) («Репресії проти радянських репатріантів після Другої світової війни: формування політики пам’яті крізь роки непам’ятання»).

Далі робота наукового форуму розгорталася в режимі секційних засідань, що розділилися за 4 напрямами: секція I «Теоретико-методологічні, історіографічні та джерелознавчі аспекти проблеми» (модератор: професор Микола Галів); секція ІІ «Основні тенденції формування та функціонування державної комеморативної політики» (модератори: професор Юрій Стецик, доцент Оксана Медвідь); секція ІІІ «Політика пам’яті у навчальній, науковій літературі, творах мистецтва та засобах масової інформації» (модератори: професор Василь Футала, доцент Руслана Попп); секція ІV «Історичний досвід як підстава формування національної політики української держави в умовах російсько-української війни» (модератори: доценти Лідія Лазурко та Галина Гриценко).

В рамках четвертої секції доц. Степана Кобута виступив із доповіддю «Українські адвокати Станиславівщини – жертви комуністичного і нацистського репресивних режимів у 1939 – 1945 рр.», присвяченої темі репресій української правничої інтелігенції під час Другої світової війни.

Протягом усього дня проведення наукового форуму тривали гострі, але плідні дискусії, основні аргументи яких стали основою для вироблення спільного рішення наукового засідання, про неабияку важливість формування в сучасній Україні політики пам’яті. Узагальнення, традиційно, переросли у обговорення планів провадження подальших досліджень та організації майбутніх зустрічей. Закриваючи зібрання, її господарі відзначили високий науковий рівень доповідей учасників, полемічність їхніх виступів, що сприяє розвитку досліджень історії українського визвольного руху, налагодженню наукової комунікації та обміну власними науковими здобутками. За підсумками конференції планується видання статей у фаховому науковому виданні  «Проблеми гуманітарних наук. Серія Історія».