Змістовне гурткове заняття про стан історико-краєзнавчих досліджень в Українській РСР

6 лютого 2024 р. в рамках виробничої історико-краєзнавчої практики студенткою групи СОІ–21 спеціальності 014 Середня освіта (Історія) ОР «Бакалавр» Ярослав Семенюк на базі ліцею ім. Романа Шухевича провів заняття з вихованцями секції «Історичне краєзнавство» (керівники – Поліщук Л.П. і Поліщук А.Я.) Малої академії наук учнівської молоді Івано-Франківської міської ради. Тема заняття – «Відновлення історико-краєзнавчих досліджень у 50-х – першій половині 60-х років ХХ ст. та їх суперечливий характер».

Під час заняття обговорили хрущовську відлигу і подискутували на тему того, як це вплинуло на відновлення історико-краєзнавчих досліджень після лихоліть Другої світової війни. Дано характеристику діяльності краєзнавчих організацій, що діяли на території УСРР в 1950–1960-х рр. («Одеське археологічне товариство», Київський клуб творчої молоді «Сучасник»). Звернуто увагу на жалюгідний стан та згортання викладання краєзнавства в школах й у вищих навчальних закладах. Вихованці дізналися про роль Григорія Литвина в розвитку українського краєзнавства в 1950–1960-х рр. та його місце в організації краєзнавчої експедиції за маршрутом Житомир – Новоград-Волинський – Острог – Крем’янець – Почаїв – Тернопіль – Кам’янець-Подільський – Хотин – Хмельницький для ознайомлення з місцевими пам’ятками історії та культури. За допомогою новітніх технологій визначили скільки потрібно часу на сьогодні щоб повторити шлях експедиції Г. Литвина. Виходячи з визначених розрахунків тільки щоб проїхати цей маршрут без зупинок на автомобілі потрібно буде десять годин тридцять хвилин. Піший шлях займав би тиждень життя без зупинок.