Завжди в народі буде жити, що серце серцю передасть…

14 грудня 2022 р. викладач кафедри історії України і методики викладання історії доц. А.З. Королько в якості експерта взяв участь у роботі ІV Всеукраїнської краєзнавчо-етнологічної конференції учнівської молоді «Завжди в народі буде жити, що серце серцю передасть…», яка відбулася в режимі онлайн. Понад 200 юних краєзнавців з двадцяти двох областей України у насиченій багатогранній програмі діяльності презентували свої пошуково-дослідницькі роботи у п’ятьох секціях: «Традиції, звичаї та обряди українського народу»; «Український побут, народні ремесла, художні промисли»; «Традиційне вбрання українців»; «Народна архітектура та її стилі»; «Говірка, наріччя та діалект».

Співорганізаторами конференції виступили Міністерство освіти і науки України, Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді, Департамент освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківський обласний державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді. Партнерами цього заходу були науково-освітні установи, навчальні заклади, зокрема й Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Івано-Франківські обласні організації творчих спілок, краєзнавців, письменників, народних майстрів.

Відкрили конференцію та вітали учасників: Овчаренко Вадим Миколайович – начальник відділу позашкільної освіти та виховної роботи Міністерства освіти і науки України, кандидат філологічних наук; Лісота Андрій Андрійович – директор Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді; Савченко Наталія Володимирівна – заступник директора Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді, заслужений працівник освіти України; Маньковська Руслана Вікторівна – перший заступник голови Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, Заслужений працівник культури України; Ткачівський Ярослав Васильвоич – заступник голови Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України; Гаврилюк Ігор Олегович – начальник управління освіти і науки департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації; Великочий Володимир Степанович – декан факультету туризму, доктор історичних наук, професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, заслужений працівник освіти України; Косило Михайло Юрійович – кандидат педагогічних наук, доктор філософії, заслужений працівник освіти України, директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України; Баран Євген Михайлович – кандидат філологічних наук, заслужений працівник культури України, голова Товариства письменників і журналістів ім. І. Франка; Корпанюк Василь Васильович – голова обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений художник України; та ін.

Андрій Королько та директор історико-меморіального музею Олекси Довбуша Юрій Срайчук модерували секцію «Традиції, звичаї та обряди українського народу», на якій було заявлено 78 виступів юних дослідників краєзнавців-етнологів з різних куточків нашої держави. Доповіді школярів цієї секції, підготовлені у формі візуалізованих презентацій, були розмаїтими і присвячені вивченню українських народних прикмет, забобон, усно-пісенної народної творчості, весільних та поховально-поминальних традицій і обрядів, церковно-релігійних свят, духовної та сімейної спадщини з різноманітних куточків України – Наддніпрянщини, Південної України, Слобожанщини, Поділля, Буковини, Закарпаття, Прикарпаття. Ці виступи представили школярі-гуртківці закладів позашкільної освіти Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької областей. Керівник секції, експерт доц. А.З. Королько відзначив високий рівень виступів учасників цієї секції краєзнавчо-етнологічної конференції учнівської молоді «Завжди в народі буде жити, що серце серцю передасть…», наголосивши, що цей конкурс сприятиме збереженню та популяризації народної творчості для майбутніх поколінь.

Завершилася конференція підведенням підсумків, усі учасники нагороджені сертифікатами, а керівники подяками.